Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Herb


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj 
 
Opis herbu:
w polu czerwonym półpostać rycerza srebrnego z mieczem srebrnym w prawej ręce i tarczą w lewej ręce, na tarczy z okuciem srebrnym w polu czerwonym rybogryf srebrny.

Wybór rycerza jako godła w herbie Gminy Tuchomie ma uzasadnienie historyczne. Postać nawiązuje do Chocimira, pochodzącego ze słowiańskiego, najzamożniejszego rodu rycerskiego Pomorza Wschodniego okresu średniowiecza, zwanego Święcami (herbu Gryforyb), któremu w 1315 r., margrabia brandenburski Waldemar potwierdził prawo do wsi Tuchomie ze wszystkimi przynależnościami.
Pliki do pobrania:
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij