Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 4 maj 2023
W dniu 3 maja 2023 r., w Tuchomiu odbyły się gminne uroczystości związane z obchodami Święta Konstytucji Trzeciego Maja oraz Dnia Strażaka.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny i strażaków w kościele św. Michała Archanioła w Tuchomiu, którą odprawił ks. proboszcz Franciszek Pudlewski.

Po mszy uczestnicy przemaszerowali na plac przy Centrum Międzynarodowych Spotkań w Tuchomiu, gdzie odbył się uroczysty apel. W jego trakcie przemówienia wygłosili m.in. Pan Mariusz Łuczyk – Wicewojewoda Pomorski, Pan Leszek Waszkiewicz – Starosta Bytowski oraz Pan Jerzy Lewi Kiedrowski - Wójt Gminy Tuchomie. W trakcie apelu wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia strażackie.

Po apelu na terenach rekreacyjnych miała miejsce część biesiadno-rekreacyjna poprzedzona sadzeniem drzew upamiętniających wczorajsze wydarzenie. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się: turniej piłkarski drużyn OSP, patriotyczna gra terenowa dla dzieci i młodzieży oraz wystawa zdjęć strażackich.

Serdecznie podziękowania składamy organizatorom wczorajszych uroczystości: OSP Tuchomie oraz GOK w Tuchomiu.

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij